Apr 11

Results -Colorado GOP State Assembly

U.S. Senate State Convention vote:

Darryl Glenn* – 2,664 70.18%
Tim Neville – 696 18.34%
Peg Littleton – 218 5.74%
Jerry Natividad – 133 3.5%
Charlie Ehler – 42 1.11%
Gerald (Jerry) H. Eller – 30 0.79%
Donald Rosier  – 5 0.13%
Tom Janich – 2 0.05%
Michael Kinlaw – 0%

*Qualifies for June 28 Sen. GOP Primary

RNC National Committeeman:

George Leing – 3,366 99.18%
Ed Halvey – 3 0.09%

RNC National Committeewoman:

Vera Ortegon – 1,283 34.51%
Libby Szabo – 1,056 28.4%
Joy Hoffman – 1,031 27.73%
Lily Nunez – 348 9.36%

Regent of the University of Colorado – At Large:

Heidi Ganahl – 3,564 97.75%
George Mentz – 82 2.25%

Congressional District 6 Delegates & Alternates:

Delegates:

John Carson – Ted Cruz
Randy Corporon – Ted Cruz
Regina Thomson – Ted Cruz

Alternates:

Joy Hoffman – Unpledged
Andy Jones – Ted Cruz
Brian Arnold – Unpledged

Congressional District 1 Delegates & Alternates:

Delegates:

Rep. Justin Everett – Ted Cruz
Tony Sanchez – Ted Cruz
Scott Gessler – Ted Cruz

Alternates:

Carolyn Olson – Unpledged
Bill Eigles – Ted Cruz
Ray Garcia – Unpledged

Congressional District 7 Delegates & Alternates:

Delegates:

Anil Mathai – Unpledged
George Athanasopoulos – Unpledged
Libby Szabo – Ted Cruz

Alternates:

Daniel Green – Ted Cruz
Donald Ytterberg – Unpledged
Carter Mateer – Ted Cruz

Congressional District 5 Delegates & Alternates:

Delegates:

Joel Crank – Ted Cruz
Robin Gale Coran – Ted Cruz
Donald Olmstead – Ted Cruz

Alternates:

Kent Lambert – Ted Cruz
Randy Licht – Ted Cruz
Kay Rendleman – Ted Cruz

Congressional District 2 Delegates & Alternates:

Delegates:

Robert Woodward – Ted Cruz
Michael McAlpine – Unpledged
Marty Neilson – Unpledged

Alternates:

John S. Bliss – Ted Cruz
Rick Fernandez – Unpledged
John Edward Toomey III – Ted Cruz

Congressional District 4 Delegates & Alternates:

Delegates:

Perry Buck – Ted Cruz
Guy Short – Ted Cruz
Kendal Unruh – Ted Cruz

Alternates:

Reese Shay – Unpledged
Kurt Schlegel – Donald Trump
Richard McCaskill – Donald Trump

Congressional District 3 Delegates & Alternates:

Delegates:

Melanie Sturm – Ted Cruz
Anita M. Stapleton – Ted Cruz
Brita Horn – Ted Cruz

Alternates:

Steven Hofman – Ted Cruz
Bradley Barker – Ted Cruz
Laureen Adele Gutierrez – Ted Cruz

Statewide National Delegates:

Delegates:

Ken Buck – Ted Cruz
Patrick Neville – Ted Cruz
Sue Sharkey – Ted Cruz
Ted Harvey – Ted Cruz
Kim Ransom – Ted Cruz
Kevin Grantham – Ted Cruz
George Teal – Ted Cruz
Lori Saine – Ted Cruz
Wayne W. Williams – Ted Cruz
Dudley Brown – Ted Cruz
Jim Gilbreath – Ted Cruz
Kristi Brown Burton – Ted Cruz
Stephen Humphrey – Ted Cruz

Alternates:

Scott Anderson – Ted Cruz
Jon Hotaling – Ted Cruz
Sharon Bjorklund – Ted Cruz
Perry Buck – Ted Cruz*
Patrick Davis – Donald Trump
Edward Stephen E. Barlock – Donald Trump
Sherry M. Dooley – Donald Trump
Beverly A. Gerlock – Donald Trump
Jimmy Sengenberger – Ted Cruz
Michael Dimanna – Donald Trump
Bradley A. Holbrook – Donald Trump
Seth Keith – Ted Cruz
Mark Baisley – Ted Cruz

*Will be updated as Mrs. Buck was elected as a delegate from CD 4.

A full list of state convention voting results can be found here.